Znanje ne poznaje granice: objedinjavanje nacionalnih resursa i međunarodna saradnja u borbi sa biološkim pretnjama i rizicima
RAZMENA ZNANJA I JAČANJE STANDARDA BIOLOŠKE BEZBEDNOSTI I BIOLOŠKE SIGURNOSTI
Beograd, 22/23.januar 2015. – Univerzitet odbrane u Beogradu i Evropski centar za mir i razvoj (ECPD) Univerziteta za mir UN u saradnji sa Međunarodnim Centrom za bezbednosne studije u Insubriji, Komo, Italija, bili su organizatori dvodnevnog Trening programa za nacionalne eksperte koji je realizovan u okviru ProjektaCentra za izuzetnost Evropske Unije u domenu hemijsko/biološko/ radiološko/nuklearne zaštite EU CBRN CoE : Upravljanje, razvoj znanja i transfer dobre prakseu domenu biološke bezbednosti i biološke sigurnosti i menadžment bioloških rizika. Ovaj projekat se u Republici Srbiji implementira od 2013. godine pod pokroviteljstvom republičkog HBRN tima, a izabrani nacionalni koordinatori, prof.dr Elizabeta Ristanović sa Univerziteta odbrane u Beogradu i mr Marija Đurić iz Bezbednosno-informativne agencije su u svojstvu kodirektora i rukovodilaca Trening programa okupile stručnjake iz nacionalnih akademskih, naučnih i stručnih institucija koje se u domenu svojih aktivnosti susreću sa biohazardima i odgovorni su za unapređenje standarda biološke sigurnosti, biološke bezbednosti i biološke zaštite, u želji da istima prenesu teorijska i praktična znanja i iskustva koja su stekle tokom dvogodišnjeg intenzivnog rada sa partnerima iz Italije.
- Želimo da kroz ovakve programe, kao deo evropske porodice naroda iskažemo spremnost za unapređenje mera biološke zaštite na svim nivoima i time doprinesemo afirmaciji opredeljenja naše zemlje i globalnoj borbi protiv ove pošasti. Verujemo da će Vam se dopasti sadržaji ovog programa, ali smatraćemo da smo postigli cilj samo ako ovo bude interaktivna razmena znanja, iskustava i prakse.i ako ubuduće, zajedničkim naporima, kao predstavnici struke, utičemo na podizanje svesti javnosti i donosilaca odluka o ovoj velikoj opasnosti i neophodnosti jačanja standarda biološke bezbednosti i biološke sigurnosti i ospoosbljavanju nacionalnih kapaciteta i resursa za biološku odbranu, čime bi postali još važan deo globalnog fronta protiv terorizma i jezikom struke doprineli afirmaciji opredeljenja našeg državnog rukovodstva u smislu promocije univerzalnih vrednosti–rekla je na svečanom otvaranju Trening programa prof.dr Elizabeta Ristanović.
Ovom svečanom činu prisustvovali su i prof.dr Mauricio Martellini, direktor Međunarodnog centra za bezbednosne studije (ICIS)u Insubiriji, izvršni sekretar Međunarodne radne grupe, profesor teorijske fizike i istaknuti predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Republike Italije, prof.dr Negoslav Ostojić, izvršni direktor ECPD-a, prof.dr Džonatan Bredli, predsednik Izvršnog borda ECPD, g-din Marko Milivojević, nacionalni HBRN koordinator, odgovorni predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Bezbednosno-informativne agencije, Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija odgovorni za kontrolu spoljne trgovine naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene, kao i predstavnici rukovodstva Vojnomedicinske akademije, republičkog instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“, Insituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, direktor i predstavnici Pasterovog zavoda u Novom Sadu, Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju i Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu.
Prof.dr Elizabeta Ristanović pozdravila je učesnike kursa u ime rektora Univerziteta odbrane u Beogradu, general-majora prof.dr Mladena Vurune, naglasivši da Univerzitet odbrane snažno podržava sve nacionalne i međunarodne napore usmerene ka podizanju nivoa svesti naučne i stručne javnosti, kao i donosilaca odluka o biološkim opasnostima i rizicima, koji predstavljaju jedan od najvećih bezbednosnih izazova 21. veka, posebno ukoliko se uzme u obzir mogućnost njihove zloupotrebe, primenom genetičkog inženjeringa i biotehnologije. Ona je istakla da su u nastavne sadržaje Vojne akademije Univerziteta odbrane na svim nivoima školovanja uvedeni nastavni sadržaji iz ove oblasti, a da postoje i dva elektronska kursa za učenje na daljinu.
Organizatori ovog Trening programa su Univerzitet odbrane i Evropski centar za mir i razvoj Univerziteta za mir UN, međunarodna, medjuvladina organizacija sa kojom sistem odbrane ostvaruje višegodišnju partnersku saradnju u različitim akademskim oblastima. Jedan od rodonačelnika te saradnje bio je general-potpukovnik prof.dr Vladimir Vojvodić, nekadašnji načelnik VMA, veliko ime svetske toksikologije i atomsko-biološko-hemijske zaštite. Ta uspešna saradnja nastavljena je i danas, a potvrda je i ovaj eminentni skup čiji je domaćin bio upravo Evropski centar za mir i razvoj Ujedinjenih nacija. O tome je u svom pozdravnom obraćanju govorio i predsednik Izvršnog borda ECPD-a, prof.dr Džonatan Bredli, koji se pri tom rukovodstvu Univerziteta odbrane zahvalio na aktivnom doprinosu u saradnji i istakao neophodnost njenog daljeg jačanja.
Nacionalni HBRN koordinator g-din Marko Milivojević govorio je o sveobuhvatnim aktivnostima Republike Srbije u domenu HBRN zaštite, posebno naglasivši značaj učešća u ovakvim projektima i izuzetne rezultate koje su pokazali naši nacionalni predstavnici.
U istinitost navedenih reči svojim prisustvom nas je uverio i profesor dr Мauricio Martelini, jedan od vodećih evropskih stručnjaka u segmentu menadžmenta HBRN odbrane, koji je već godinama angažovan u najprestižnijim svetskim institucijama koje se bave problematikom sprečavanja proliferacije oružja za masovno uništenje, tim-lider najznačajnijih projekata EU u domenu sprečavanja proliferacije HBRN agenasa. Profesor Martelini izrazio je svoje zadovoljstvo izuzetnom organizacijom Trening programa i ostvarenom saradnjom sa našim nacionalnim predstavnicima kao i potrebom za njenim daljim jačanjem u okviru partnerske saradnje dve države kao i u okviru evropske saradnje i iskazao spremnost za pružanje pomoći u tom smeru. Profesor Martelini održao je i predavanje na temu „Evolucija HBRN izazova, međunarodni i multilateralni instrumenti i HBRN bezbednosna kultura“, a projekt menadžer, gopodjica Karola Argiolas, predstavila je ciljeve i misije projekta.
Da ovo nije bio samo akademski skup, ni projektna obaveza, već prvi korak istinske saradnje na putu opšteg dobra, pokazano je potpisivanjem Sporazuma o saradnji i Memoranduma o razumevanju između Univerziteta u Insubriji i Evropskog centra za mir i razvoj UN.
U nastavku, tokom dvodnevnog rada prof.dr Elizabeta Ristanović i mr Marija Đurić-Trajković predstavile su najnovija saznanja iz oblasti bioloških rizika, zaštite zdravlja na radu, biološke bezbednosti i biološke sigurnosti, procene i kontrole biološkog rizika, principa kontrole i upravljanja infrastrukturom i opremom, kontrole infekcije, dekontaminacije i upravljanja biološkim otpadom, pakovanja, transporta i režima kontrole bioloških materijala kao robe dvostruke namene, uloge i zadataka Svetske zdravstvene organizacije u vanrednim situacijama, standardima i integrisanom upravljanju kvalitetom u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, a posebnu pažnju izazvala su predavanja profesorke Elizabete Ristanović iz oblasti krizne komunikacije u vanrednim situacijama izazvanih biološkim opasnostima i mogućnostima genetičkog inženjeringa i biotehnologije u smislu zloupotrebe nauke u cilju unapređenja biološkog oružja, kao i o etičkim principima naučnoistraživačkog rada u ovoj oblasti i medjunarodnoj i domaćoj regulativi u oblasti genetski modifikovanih organizama.
Učesnici Programa su tokom brojnih okruglih stolova i radionica imali priliku da iskažu svoja znanja i isksustva kao i potencijale institucija koje predstavljaju i jednoglasno naglasili neophodnost zajedničkog rada u ovoj oblasti kao i potrebe za objedinjavanjem nacionalnih resursa kako bi smelo zakoračili na svetsku pozornicu i dali svoje doprinose opštem dobru. Kao prioritetna potreba izdvojeno je ospoboljavanje resursa trećg nivoa biološke bezbednosti (BSL III) što je neophodno za rad sa opasnim patogenima koji imaju potencijal za aerosolni prenos, a rasprostranjeni su na našem geografskom području, poput uzročnika tuberkuloze, tularemije, bruceloze....